Naša spoločnosť osvedčila svoju kvalitu aj spojením s jedným z najkvalitnejších dodávateľov montovaných drevodomov v Čechách a na Slovensku. Dlhoročné skúsenosti na trhu s montovanými domami na Slovensku a Rakúsku môžeme teraz v pozícii architektov premietnuť do zastúpenia spoločnosti Atrium pre Bratislavu a Západné Slovensko. Na priloženej mape môžete vidieť územie, o ktoré sa staráme a domy, ktoré sme v priebehu niekoľkých rokov pre zákazníkov spoločnosti Atrium naprojektovali.

Pri stretnutiach so záujemcami o stavbu domu sa stretávam stále s otázkami, ktoré sa opakujú. Čo je to ten difúzne otvorený dom?... Ja vetrám oknami, načo mi je nútené vetranie s rekuperáciou?... Keď budeme mať rekuperáciu, nebudeme potom musieť kúriť?... Mám dom zateplený, ale v lete sa mi prehrieva... Budem mať fotovoltaiku, kúrenie ma nebude nič stáť?... Prečo nemáte zelené drevo?... Prečo by som nemal mať prízemný dom?... Prečo by som mal mať prízemný dom?... Treba mi šatník?... Treba mi komoru?... Treba mi pivnicu?... Ako dlho trvá výstavba, chcem bývať do Vianoc!... A rôzne iné... Tak som sa rozhodol čas od času napísať článok k nejakej problematike týkajúcej sa stavby domu. Aby neboli pochybnosti. Aby bolo všetko jasné. Aby sa nešírili fámy. Skrátka, aby ste vedeli, ako to funguje...

Postaviť dom sa dá rôznym spôsobom, z rôznych materiálov a konštrukcií. Všetky spôsoby môžu byť dobré. Ale dobré v akom zmysle, aké parametre sú dobré? Čo to je, dobrý dom? Je to lacný dom? Je rýchlo postavený? Je pekný? Dlho vydrží? Je tam v zime teplo a v lete v ňom bez problémov vydržíte? Má veľa alebo málo svetla v interiéri? Treba málo kúriť a nemuselo sa dať veľa do drahej technológie ? Je v ňom príjemne?... Sú to subjektívne a objektívne kritériá...

Veľmi dlho ma trápi jedna vec. Prečo niektorí ľudia nevedia vyhodnotiť, že difúzne otvorená konštrukcia je lepšia ako uzavretá? Výhody otvorenej konštrukcie sú zjavné, cez to všetko si ešte mnohí ľudia bežne vyberú uzavretú konštrukciu, lebo je možno o 5% lacnejšia, a prežijú v tom celý život.

Často diskutovanou témou sú výhody, ktoré prináša drevostavba v porovnaní so stavbou realizovanou murovaným konštrukčným systémom. Dnes si preberieme hrúbku obvodovej konštrukcie, čiže steny...Pozrime sa na to očami architekta. Tomu ide o presne o to isté, o čo aj vám, o priestor!

V minulej časti sme si povedali, že použitím užších stien u drevostavieb oproti klasickým murovaným získame priestor navyše. To predstavuje nárast plochy o okolo 9-10% zo zastavanej plochy. Pri 100m štvorcových ide o okolo 8-9 m2. Pre predstavu o akú veľkú plochu ide a ako sa dá využiť, načrtnime si niekoľko alternatív miestností o tejto veľkosti.

Postavili sme dom a namiesto murovaného konštrukčného systému sme postavili drevodom. A teraz sa tešíme, lebo vďaka tomu máme k dispozícii viac miesta. V poslednej časti sme preberali, ako tento novozískaný priestor využiť na vytvorenie nových priestorov, izby, šatníka a podobne. Nie vždy sa nám však dispozíciu podarí zorganizovať tak, aby sme s väčšieho priestoru vyťažili rovno celú jednu novú miestnosť. Častejšie asi nastane situácia, kedy tento priestor využijeme na lepšiu tvorbu priestoru ako takého.

V rámci výskumu v našej firme sme hľadali najlepší spôsob, ako klientovi umožniť interakciu s návrhom, nielen statické obrázky - vizualizácie. Vytvorili sme si viacero postupov, adaptovali sme model domu pre 3D PDF, pretože PDF prehliadač má azda každý. Druhá cesta bola sprístupniť model na webe takým spôsobom, aby klient nemusel nič inštalovať, pretože nutnosť inštalácie proprietárnych rozšírení prehliadača odrádza diváka, návštevníka webu. Túto cestu Vám teraz predstavujeme. Domček si môžete myšou otáčať, približovať, posúvať.