Seriál - Čo má spoločné spotená noha a bývanie, alebo v čom je zmysel difúzne otvorenej konštrukcie...

Veľmi dlho ma trápi jedna vec. Prečo niektorí ľudia nevedia vyhodnotiť, že difúzne otvorená konštrukcia je lepšia ako uzavretá? Výhody otvorenej konštrukcie sú zjavné, cez to všetko si ešte mnohí ľudia bežne vyberú uzavretú konštrukciu, lebo je možno o 5% lacnejšia, a prežijú v tom celý život.

 

Predpokladám, že je povinnosťou tých, ktorý vedia v nejakom konkrétnom prípade, kde je pravda, povedať to ostatným. A tu nastáva problém – každý sme dobrí v niečom inom a máme svoju sumu vedomostí. Aby sme mohli komfortne žiť a prežiť, musíme svoju sumu vedomostí považovať za správnu. Nechcel by som žiť s vedomím, že som úplne vedľa... :) Ale sám sebe priznávam, že sú oblasti, kde to nemám celkom jasné a som pripravený svoju sumu vedomostí korigovať, či doplniť, ak dostanem argumentáciu, vysvetlenie danej veci, ktorú aj pochopím. A toto je ten najpodstatnejší bod. Buď tú vec pochopím sám, alebo sa spoľahnem na niekoho múdrejšieho, komu verím.

 

A prečo by mal zákazník veriť práve nám, našej firme a nášmu riešeniu, keď je denne zasypaný množstvom zaručených receptov, víťazných riešení zo všetkých strán v každej oblasti života? Človek je priam preplnený tvrdeniami o „pravde“. Ani odbornosť nezaručí, že Vám uveria, lebo ani vedci sa nezhodnú na jednom riešení, ani politici, ani dvaja susedia v ulici, či paneláku... Jediným riešením je teda vysvetliť vec okoliu tak, aby tomu porozumelo tak, ako my. Čo je ale neuveriteľný problém! Najťažšie sa vysvetľujú zjavné veci! Vtedy pomôže, ak sa Vám podarí nájsť dobrý príklad, ktorý popisuje mechanizmus iným a každému zrozumiteľným spôsobom.

 

Ja som doteraz vysvetľoval rozdiel medzi difúzne otvorenou a difúzne uzavretou konštrukciou na príklade pršiplášťa a gore-texovej bundy. Zistil som ale, že to nie je dobrý príklad. Koľko ľudí si v daždi oblečie pršiplášť? Nikto, kto má dáždnik, auto a viac ako 5 rokov! Ale hlavne, kto nemusí, do dažďa nejde, a ak už v daždi ideme von, je to len na chvíľu.:) To znamená, že to ľudí tak netrápi... Treba nájsť iný príklad, niečo, čo robí človek po celý svoj život a intuitívne a zo skúsenosti vyberá správne riešenie! Tu je ten príklad!

 

Je to obuv. Papuče. Topánka.

 

Každý človek si po celý svoj život kupuje, alebo chce a túži si kupovať pohodlné topánky, ktoré mu padnú ako uliate a bude sa v nich dobre cítiť. Lebo ak dobré nebudú, budú ho tlačiť, rozpadnú sa, budú mu smrdieť nohy a podobne. A tu je ten príklad! Do prírody si kúpim asi gore - texové topánky, na bežné požitie kožené, a na šport tenisky. Čo majú všetky spoločné? Dobrú reguláciu tepla a vlhkosti! Lebo ak toto topánka nemá, noha sa bude potiť. Pot = vlhkosť v kombinácii s teplom naštartuje fyzikálno - biologicko - chemické procesy, pri ktorých sa množia baktérie a plesne, z čoho celkom mimochodom vzniká smrad. Nohy sú spotené, smrdia a dlhodobé nosenie obuvi s nevhodnou reguláciou tepla a vlhkosti zapríčiňuje ochorenia hubami, plesňami a ekzémy! Nikto si takú topánku nekúpi! Staršie ročníky si spomenú na barexovky, ktoré mali nahradiť kožené topánky, lebo sú lacnejšie. Teplo zabezpečili, ale priedyšné teda neboli. Nikto, kto má rozum, si dnes nekúpi nepriedyšné topánky, obuv, iba ak ide do rozbahneného poľa alebo na rybačku, kúpi si gumáky. Prízvukujem – to iba na tú chvíľu, čo bude stáť v rieke a nahadzovať udicu... Keď tú činnosť skončia, hneď sa prezujú do normálnejšej obuvi, ktorá sa dá nosiť dlhodobo...Tak prečo si ľudia kupujú domy s difúzne uzavretou konštrukciou, kde chcú prežiť celý svoj život? Chcú tam byť predsa dlhodobo a nestoja o plesne, baktérie a huby! Nebudú sa chodiť nadýchať von! Zástancovia difúzne uzavretej konštrukcie ju obhajujú tým, že percento vody, presnejšie vlhkosti vo vzduchu, ktoré sa odparí cez steny je nízke, možno 4%. Ja sa pýtam, aký dlhý čas z doby keď ste v dome, máte otvorené okná? Je to demagogická odpoveď na demagogickú argumentáciu!

 

Difúzne otvorená konštrukcia jednoznačne napomáha regulácii vlhkosti v dome a vytvára pre človeka vnútri lepšiu klímu. Nič na tom nezmenia tvrdenia tých, čo stavajú difúzne uzavretú konštrukciu. Asi difúzne otvorenú urobiť nevedia. Je totiž náročnejšia na premýšľanie, aby celý dom ako systém fungoval. Nestačí urobiť difúzne otvorenú stenu, celý systém musí byť z hľadiska regulácie vlhkosti difúzne otvorený, inak to nie je difúzne otvorená konštrukcia, ale iba stena!

 

Ešte stále chcete stavať dom v starom a prekonanom systéme??

 

S pozdravom
ing.arch. Roman Kutiš
zastúpenie Atrium pre Bratislavu a západné Slovensko