Často diskutovanou témou sú výhody, ktoré prináša drevostavba v porovnaní so stavbou realizovanou murovaným konštrukčným systémom. Dnes si preberieme hrúbku obvodovej konštrukcie, čiže steny...Pozrime sa na to očami architekta. Tomu ide o presne o to isté, o čo aj vám, o priestor!

V minulej časti sme si povedali, že použitím užších stien u drevostavieb oproti klasickým murovaným získame priestor navyše. To predstavuje nárast plochy o okolo 9-10% zo zastavanej plochy. Pri 100m štvorcových ide o okolo 8-9 m2. Pre predstavu o akú veľkú plochu ide a ako sa dá využiť, načrtnime si niekoľko alternatív miestností o tejto veľkosti.

Postavili sme dom a namiesto murovaného konštrukčného systému sme postavili drevodom. A teraz sa tešíme, lebo vďaka tomu máme k dispozícii viac miesta. V poslednej časti sme preberali, ako tento novozískaný priestor využiť na vytvorenie nových priestorov, izby, šatníka a podobne. Nie vždy sa nám však dispozíciu podarí zorganizovať tak, aby sme s väčšieho priestoru vyťažili rovno celú jednu novú miestnosť. Častejšie asi nastane situácia, kedy tento priestor využijeme na lepšiu tvorbu priestoru ako takého.