Výhody drevostavieb - 1.časť- Pri drevostavbe na rovnakom pôdoryse získame viac plochy ako pri murovanom dome...!!!...

Často diskutovanou témou sú výhody, ktoré prináša drevostavba v porovnaní so stavbou realizovanou murovaným konštrukčným systémom. Dnes si preberieme hrúbku obvodovej konštrukcie, čiže steny...Pozrime sa na to očami architekta. Tomu ide o presne o to isté, o čo aj vám, o priestor!

 

Oba spomínané systémy sú vo svojej povahe skladanými, alebo aj sendvičovými konštrukciami. Dnes už iné ani nemáme a jednotlivé materiály sa kombinujú preto, aby sa dosiahli všetky potrebné parametre, ktoré jeden samotný materiál nie je schopný poskytnúť. Jedným z hlavných parametrov je statická únosnoť a teplotechnická ochrana. Aby sme dosiahli normou predpísané parametre, musíme pri murovanej konštrukcii napríklad z Ytongu 30cm, použiť z exteriérovej strany ešte cca 20cm zateplenia, napríklad minerálnou vlnou. Spolu bude táto stena hrubá 50cm. Porovnateľné vlastnosti pri drevostavbe nám poskytne cca 30cm hrubá stena, v prípade štandardnej ultranízkoenergetickej konštrukcie steny firmy Atrium - Difutech Plus, je to 29,6cm.

 

Aké má ale pre užívateľa dôsledky len samotná hrúbka stien? Žiadne! A veľké!

 

Porovnajme si, ako vieme využiť vnútorný priestor domu pri využití oboch konštrukčných systémov. Použijeme na to relatívne časté typy pôdorysov a veľkostí domov okolo 100m2. Pri veľkosti domu 10x10 metrov, čo je 100m2 zastavanej plochy, nám použitie užšej steny o 20cm prinesie o 9,27% viac vnútornej plochy, čo je v absolútnom vyjadrení 7,51 m2! Ešte raz - rovnako veľký dom, s rovnako veľkou základovou doskou, na tom istom pozemku, Vám dá o viac ako 7m2 viac vnútorného priestoru!!

 

 

Ďalší príklad bude na trochu zložitejšom pôdoryse, dom určený na úzke parcely, s trochu komplikovanejším pôdorysom. Vonkajšie rozmery stavby sú 8,2 x 14,8m, získaná plocha je pri použití 30cm steny o viac ako 10% väčšia od plochy pri použití 50cm steny!!! Rozdiel predstavuje 8,61 m2 navyše! Získavame v podstate plochu jednej izby pre jedného!!!

 

 

A posledný príklad bude dom v tvare pôdorysu písmena L, vonkajší rozmer je cca 12x12m. Pri 50cm stene máme k dispozícii 94, 176 m2, pri 30cm stene je to už ale 102,88m2, zisk predstavuje 8,71m2 úžitkovej plochy!!!

 

 

Pri drevostavbe teda na rovnakom pôdoryse získame viac plochy ako pri murovanom dome...!!!..

 

Čo to znamená pre užívateľa, čo predstavuje táto plocha?

 

Ako je možné túto plochu využiť, čo viem zmestiť do takto veľkej plochy? Verte, či nie, je to plocha pre jednu izbu navyše oproti plánu, šatník, či kúpeľňu! Napríklad izba o ploche 8,7m2:

 

 

Viac prinesieme v nasledujúcej časti, kde si ukážeme viac príkladov z praxe, čo to znamená, mať viac priestoru, a tenšie steny..

 

S pozdravom
ing.arch. Roman Kutiš
zastúpenie Atrium pre Bratislavu a západné Slovensko

 

.