V minulej časti sme si povedali, že použitím užších stien u drevostavieb oproti klasickým murovaným získame priestor navyše. To predstavuje nárast plochy o okolo 9-10% zo zastavanej plochy. Pri 100m štvorcových ide o okolo 8-9 m2. Pre predstavu o akú veľkú plochu ide a ako sa dá využiť, načrtnime si niekoľko alternatív miestností o tejto veľkosti.
Keďže ide o plochu jednej celej izby pre jedného člena domácnosti, uviedol som nasledujúci príklad:
Samostatná izba
Je to izba, ktorá má štvorcový pôdorys o rozmeroch 2,95 x 2,95 metra. Zmestí sa tam pohodlné lôžko, minimálne 1 skriňa šírky 120cm, pracovný stôl a ďalšie vybavenie ako knižnica, zásuvky, komody, priestor pre tlačiareň a podobne... Nehovorím, že je to luxus, ale poteší.
Zväčšenie plochy existujúcej spálne
V prvom prípade nám získaný priestor dovolil vytvoriť samostatný šatník pri spálni. Poukazujem aj na to, že obe spálne sú dosť veľké, aby sa na stenu oproti manželskej posteli zmestila ešte napríklad komoda s TV, knižnica s kreslom a lampou na čítanie, alebo pracovný, či kozmetický stolík. V prvom prípade je prístup k obom stranám manželskej postele 65 centimetrov, čo je síce dostatočné, ale pocitovo by nezaškodilo mať viac. Takisto je otázkou aká je reálna využiteľnosť šatníka. Ak chcem aj dostatok úložného priestoru, aj pocit priestoru v spálni ako taký, zruším priečku medzi spálňou a šatníkom a pridanú plochu využijem na veľkú šatnú skriňu až po strop, ktorá mi poskytne dostatok úložného priestoru, a ešte získam aj dodatočný priestor na oboch stranách postele. Toto by ale nebolo možné, ak by nešlo o drevostavbu, lebo len tým, že máme užšie steny ako pri murovanom dome, získali sme v celom pôdoryse nejakých 8m2 navyše.
Ďalšia kúpeľňa v dome

S pozdravom
ing.arch. Roman Kutiš
zastúpenie Atrium pre Bratislavu a západné Slovensko