Výhody drevostavieb - 2. časť - príklady využitia získaného priestoru

V minulej časti sme si povedali, že použitím užších stien u drevostavieb oproti klasickým murovaným získame priestor navyše. To predstavuje nárast plochy o okolo 9-10% zo zastavanej plochy. Pri 100m štvorcových ide o okolo 8-9 m2. Pre predstavu o akú veľkú plochu ide a ako sa dá využiť, načrtnime si niekoľko alternatív miestností o tejto veľkosti.

 

Keďže ide o plochu jednej celej izby pre jedného člena domácnosti, uviedol som nasledujúci príklad:

 

Samostatná izba

 

 

Je to izba, ktorá má štvorcový pôdorys o rozmeroch 2,95 x 2,95 metra. Zmestí sa tam pohodlné lôžko, minimálne 1 skriňa šírky 120cm, pracovný stôl a ďalšie vybavenie ako knižnica, zásuvky, komody, priestor pre tlačiareň a podobne... Nehovorím, že je to luxus, ale poteší.

 

Zväčšenie plochy existujúcej spálne

 

 

V prvom prípade nám získaný priestor dovolil vytvoriť samostatný šatník pri spálni. Poukazujem aj na to, že obe spálne sú dosť veľké, aby sa na stenu oproti manželskej posteli zmestila ešte napríklad komoda s TV, knižnica s kreslom a lampou na čítanie, alebo pracovný, či kozmetický stolík. V prvom prípade je prístup k obom stranám manželskej postele 65 centimetrov, čo je síce dostatočné, ale pocitovo by nezaškodilo mať viac. Takisto je otázkou aká je reálna využiteľnosť šatníka. Ak chcem aj dostatok úložného priestoru, aj pocit priestoru v spálni ako taký, zruším priečku medzi spálňou a šatníkom a pridanú plochu využijem na veľkú šatnú skriňu až po strop, ktorá mi poskytne dostatok úložného priestoru, a ešte získam aj dodatočný priestor na oboch stranách postele. Toto by ale nebolo možné, ak by nešlo o drevostavbu, lebo len tým, že máme užšie steny ako pri murovanom dome, získali sme v celom pôdoryse nejakých 8m2 navyše.

 

Ďalšia kúpeľňa v dome

 

 
 
 
Praktickým doplnkom spálne môže byť kúpeľňa, tak prečo si ju nedopriať, keď máme priestor navyše? Kúpeľňa pre rodičov, kde Vám syn neociká záchod, dcéra nerozhádže šminky a o ostatných intímnostiach ani nehovorím...! Treba mať však na pamäti, že na rozdiel od šatníka, je kúpeľňa investične náročnejšia - mala by mať vlastné okno, treba spraviť hydroizoláciu, obkladačky a sanita tiež nie sú zadarmo...Ale ten komfort! Nie nemyslím pri upratovaní, ale pri používaní!

 

 

 

S pozdravom
ing.arch. Roman Kutiš
zastúpenie Atrium pre Bratislavu a západné Slovensko