Výhody drevostavieb - 3.časť - lepšia organizácia priestoru vďaka získanému miestu

Postavili sme dom a namiesto murovaného konštrukčného systému sme postavili drevodom. A teraz sa tešíme, lebo vďaka tomu máme k dispozícii viac miesta. V poslednej časti sme preberali, ako tento novozískaný priestor využiť na vytvorenie nových priestorov, izby, šatníka a podobne. Nie vždy sa nám však dispozíciu podarí zorganizovať tak, aby sme s väčšieho priestoru vyťažili rovno celú jednu novú miestnosť. Častejšie asi nastane situácia, kedy tento priestor využijeme na lepšiu tvorbu priestoru ako takého.

 

Napríklad obyčajná spálňa

 

V dome na úzkom pozemku sú vedľa seba dve izby, ktoré tým pádom sú na šírku veľmi, ale veľmi úzke:

 

 

Spálňa ako taká je dosť veľká, s relatívne dobrým prístupom k posteli z oboch strán. na celú šírku je oproti posteli rolldorová skriňa. Keď použijeme užšie steny, namiesto 50cm tridsať, zrazu môžem mať izbu o 20cm širšiu a prístup k posteli je zrazu omnoho pohodlnejší - 75 centimetrov z každej strany. Čo ma trápi je, že priestor je síce dostatočný, ale nie celkom využitý. Chcel by som tam dať napríklad komodu, ale skrátka nemám kam...Pri 50cm stene som úplne bez šance, pri 30cm stene, ak sa uskromím na 60cm z každej strany, tak tam zmestím komodu, ale ak by som chcel pracovný, či kozmetický stolík aj so stoličkou, opäť som bez šance. Čo tak otočiť postel o 90° ?

 

 

Komodu s TV už v dome s 50cm múrom zmestím v absolútnej pohode, ale stolík v žiadnom prípade nie! Ak však budem mať 30cm múr a získam tým priestor navyše, mám dosť miesta aj na stolík a získam aj 20cm dĺžky šatnej skrine. Nevýhodu toto usporiadanie ale má, nech je stena akákoľvek. Jeden z partnerov bude mať cestu do a z postele o poznanie dlhšiu, komplikovanejšiu a skúste hádať, či sa skôr či neskôr nebudete s partnerom hádať, kto bude kde spať!

 

Ach, tie vzťahy..!

 

 

S pozdravom
ing.arch. Roman Kutiš
zastúpenie Atrium pre Bratislavu a západné Slovensko